Ausekļa Limbažu teātris — Nejauša dekoratīva bilde

RŪDOLFS BLAUMANIS LIMBAŽU TEĀTRĪ

Laikraksts “Auseklis”, 2013. gada 11. janvāris


Skats no Ugunī 1979. gada iestudējuma. Edgars – Pēteris Hmeļņickis, Kristīne – Līga Amoliņa


1. janvārī apritēja izcilā latviešu rakstnieka un dramaturga Rūdolfa Blaumaņa 150. dzimšanas gadskārta, tā ierakstīta arī UNESCO svinamo dienu kalendārā. Viņa piemiņai tiks veltīti daudzi pasākumi: martā Blaumaņa dienas Ērgļos, Valmierā – konference Rūdolfs Blaumanis un 19./20.gs. mijas kultūras revolūcija Eiropā. Proza, drāma un teātris tekstā un kontekstā un V starptautiskais Rūdolfa Blaumaņa festivāls. Arī amatierteātru izrāžu parādē XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku laikā īpaša vieta būs atvēlēta tieši viņa daiļradei – Ausekļa Limbažu teātris tai gatavo komēdiju No saldenās pudeles.
Latvijā ne tikai profesionālo, bet arī amatierteātru repertuārā R. Blaumaņa lugas ieņem nozīmīgu vietu. Izņēmums nav Ausekļa Limbažu teātris savā 128 gadu garajā mūžā. Jau no pašiem pirmsākumiem, kad teātra trupa darbojās Saviesīgās biedrības paspārnē, šī dramaturga darbu iestudējumu bijis daudz. Limbažu un tuvējās apkārtnes iedzīvotāji savējo interpretējumā varējuši iepazīt Pazudušo dēlu, Ļauno garu, Ugunī, Indrānus, Zagļus, Trīnes grēkus, No saldenās pudeles, Skroderdienas Silmačos, Īsu pamācību mīlēšanā (Brīnumzālīte). Pavētījot vēstures annāles, izrādās, ka visvairāk iestudējumu vai atjaunojumu – vismaz 6! – piedzīvojusi Ugunī. Pēdējais noticis jau jaunajos laikos, t.i., kad kolektīvs bija ieguvis Tautas teātra godu, – 1979.g. to iestudēja režisors Dailonis Vanags. Tāpat vairākkārt dažādās režijās spēlētas lugas Ļaunais gars un Pazudušais dēls. Varbūt daudziem nav zināms, ka 1945.g. Pazudušo dēlu Limbažos iestudējis operdziedonis, toreizējais jaundibinātās Limbažu mūzikas skolas direktors Jānis Ēķis un Valmieras apriņķa dramatisko kolektīvu skatē limbažnieki ieguvuši 1. vietu.
Ne visi iestudējumi bijuši vienlīdz veiksmīgi, bet, domājams, vēl diezgan daudzi spēj atsaukt atmiņā, cik azartiski režisores Intas Kalniņas vadībā Limbažu aktieri darbojās muzikālajā izrādē Īsa pamācība mīlēšanā un tāpat Zagļos, kas daudzkārt tika spēlēti brīvdabā. Nu top jauna No saldenās pudeles versija – limbažnieku dāvana R. Blaumanim dzimšanas dienā.

    Īrisa DAIŅA
  • Rakstu sadaļas

  • Saites | Links