Ausekļa Limbažu teātris — Nejauša dekoratīva bilde

Latvijas amatieru teātru asociācija Somijā NEATA VII festivālā

No 2014. gada 1. līdz 6. jūlijam Somijas vienā no vecākajā pilsētām Porvo notika NEATA VII festivāls. Tas pulcēja Baltijas un Ziemeļvalstu interesantākos amatieru teātru iestudējumus, bija radoša laboratorija amatieru teātru aktieriem un režisoriem. Pateicoties Kultūrkapitāla fonda atbalstam, Latviju festivālā pārstāvēja Liepājas Metalurgu Tautas teātris ar Raiņa lugas „Pūt vējiņi” iestudējumu un bija iespēja piedalīties arī astoņiem amatieru teātru režisoriem.

12 izrāžu noskatīšanās deva iespēju vērot, salīdzināt un iezīmēt režijas attīstības virzību citu valstu amatieru teātru kontekstā. Starptautiskās žūrijas redzējums, vērtējums un sarunas pēc izrāžu noskatīšanās, deva daudz ierosmju un iezīmēja ceļu jaunu darba formu meklējumiem. Festivāla dalībnieki varēja piedalīties radošajās darbnīcās, savukārt festivāla kluba vakaros katras valsts amatieru teātris prezentēja savu nacionalitāti un kultūru, kā arī ļāva iepazīties un kontaktēties

Zane Pamše Piltenes teātra režisore: “Šādā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu amatierteātru festivālā piedalījos pirmo reizi, tāpēc viss bija kā jaunatklājums- gan festivāla formāts, gan Latvijas amatierteātru režisoru komanda, ar kuru biju kopā. Labu iespaidu atstāja festivāla organizācija, pārdomāti izvēlēti spēles laukumi izrādēm, ērti sadzīves apstākļi.
No redzētajām divpadsmit dažādu valstu piedāvātajām izrādēm, kā interesantāko gribu atzīmēt zviedru mono izrādi „Suņa dzīve”. Manuprāt, šādos starptautiskos teātru festivālos svarīga ir darbība, lai skatītājs saprastu, nepārzinot valodu kādā tiek spēlēts, bet šī izrāde pierādīja pretējo Aktrise, ar savu emocionālo, aktīvo spēli, spēja aizraut, teksta barjera pilnīgi izzuda un zviedru valodu klausījos kā mūziku. Aktrise ļoti organiski iejutās tēlā, pārdomāti izmantoja nedaudzos rekvizītus, jo galvenais bija psiholoģiskā pārdzīvojumā piepildīta spēle. Un vēl. Tā bija spēcīga dramaturģija. Būtu labi, ja arī Latvijā šo lugu varētu izlasīt un iestudēt, jo materiāls uzrunā un raisa režisora fantāziju.
Otra izrāde, kura mani uzrunāja, bija itāļu rādītā „Katedrāle” . Skatuviski izstrādāta, bagāta ar dažādu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu pielietojumu. Interesants bija pats izrādes sižets, kur savijās V.Igo „Parīzes dievmātes katedrāles” un B.Brehta „Trīsgrašu operas” tēmas, taču tas attaisnojās un nebija kā pašmērķis. Daudz skatuvisku nianšu, kuras vērts atcerēties un paņemt izmantošanai (tiesa, mūzikas tēmas tēliem, tērpi). Izrādi vajadzētu skatīties vēlreiz, lai atkal no jauna ko ieraudzītu šajā uzvedumā.
Interesants, režisorisku akcentu bagāts bija islandiešu vides teātra formā veidotais iestudējums „Septiņi samuraji”. Jau pats spēles laukums, kur notika izrāde – senais Porvo pilskalns, lieliski atklāja dramaturģiskā materiāla atbilstību videi, kurā darboties. Pārdomāti veidoti tērpi, grims, spēles laukumu maiņa, izrādes atmosfēra, ko režisors panāca izmantojot laukuma reljefu, saules un ēnu spēles dabā.”

Dobeles teātra „Smaids” režisoram Aivaram Mešķim festivāls bagātināja pieredzi. “To var gūt tikai un vienīgi šādos festivālos. Katram ir brīva izvēlē ko viņš vēlas no tā visa paņemt vai tieši otrādi, ko viņš nevēlas atkārtot. Var likties, ka nesaprotot valodu izrādi nav ko skatīties. Taču tā ir maldīga iedoma, jo teātrim ir īpaša emociju valoda un ja tajā ieklausies, tad skatuves atmosfēra, tēla vēstījums atklāj daudz vairāk nekā runātais teksts. Ļoti svarīga ir arī kopā būšana un komunicēšanās ar citu valstu dalībniekiem. To nevar pateikt divos vārdos, tas ir jāizbauda, jāredz un jāizjūt……… Esmu ļoti lepns par Liepājas amatierteātra sniegumu, pārstāvot Latviju.”

Divas dienas notika NEATA pārstāvju sanāksmes, kurās katra valsts iepazīstināja ar sasniegto divu gadu periodā un Iezīmēja tālākās sadarbības virzienus. Dalībvalstu asociāciju prezidentiem saistoša likās Latvijas amatieru teātru asociācijas sadarbība ar Lietuvu un Igauniju pasākumos Baltijas rampa un tikšanās Ventspilī XIII Latvijas amatieru teātru salidojumā, kur LATA organizēs konferenci par mūsdienu dramaturģijas apmaiņu starp Latviju, Lietuvu un Igauniju. Mums savukārt Interesanta likās Ziemeļvalstu pieredze veidojot Senioru teātrus Nākošais NEATA festivāls notiks 2016.gadā Norvēģijā.

Inta Kalniņa
Latvijas amatieru teātru asociācijas valdes priekšsēdētāja


(No Latvijas Nacionālā Kultūras Centra mājas lapas)

  • Rakstu sadaļas

  • Saites | Links