Ausekļa Limbažu teātris — Nejauša dekoratīva bilde

Festival Program “Spēlesprieks 2017”


Festival “Spēlesprieks 2017” program

Monday, July 3

  • 19.00 Theatre House, Parka iela 7
    Aivars Banka “Litle Daughter”
    Umurga amateur theather / Latvia, Limbaži county
  • Tuesday, July 4

  • 19.00 Culture house, Rīgas iela 9
    Aiva Birbele „Cemetery feast PR”
    Viļķene amateur theater / Latvia, Limbaži county
  • Wednesday, July 5

  • 20.00 The old SEB bank, Burtnieku iela 8
    Lelde Stumbre “Charming cheaters
    Skulte amateur theater, Latvia, Limbaži county
  • 21.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 1st floor
    Mihails Sebastians “Unknown star”
    Stūrīši amateur theater, Latvia, Limbaži county
  • Thursday, July 6

  • 17.00 The garage”Limbažu komunālserviss”, Mūru iela 17
    Flannery O’Connor “The lame shall enter first”
    Jūrmala theather / Latvia
  • 19.00 Culture house, Rīgas iela 9
    Jules Verne “Around the World in eighty days”
    Valmiera Drama Theatre / Latvia (Professional theater)
  • 22.00 Lielezers shore
    Opening of a Festival
    Fire show “Dancing on the water
    Daugavpils “Fire Show studio” / Latvia
  • Friday, July 7

  • 12.00 Limbaži Administrative building, Rīgas iela 16
    Opening of the exhibition “Outdoor performances in Latvia
  • 14.00 The garage”Limbažu komunālserviss”, Mūru iela 17
    Geir Magne Pedersen “Awaiting the slaughter”
    Theater “Drakomir” / Denmark
  • 16.00 The main library, Parka iela 23
    Albert Camus “The Misunderstanding”
    VEF theater / Latvia, Riga
  • 18.00 The old SEB bank, Burtnieku iela 8
    Sabin Kosheļev “Riga – Moscow”(mono show)
    Mālpils Children’s and Youth Studio / Latvia
  • 18.00 The basement of the museum, Burtnieku iela 7
    Kathleen Ann Thompson “The thin space”
    Belleherest Produktions / Germany, Untrasried
  • 19.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 1st floor
    J.Balodis, L.Guntars, I.Briedis, A. Kaugers “The Solar elipse”
    Saldus theater / Latvia
  • 20.30 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 2nd floor
    Following John’s Gospel “The touch”
    Theatre “Purple Line” / Latvia, Kuldiga
  • 20.30 Limbaži Administrative building, Rīgas iela 16
    Henrik Ibsen “Bernick’s project”
    Ogre theater / Latvia
  • 22.30 Limbaži castle ruins, Burtnieku iela 7
    Rudolfs Blaumanis “Trine’s guide to Loving”
    Liepaja theater / Latvia
  • Saturday, July 8

  • 12.00 Culture house, Rīgas iela 9
    Karlis Skalbe “Cat’s Windmill”
    Gulbene theater / Latvia
  • 13.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 2nd floor
    Remegijus Paciukonis “Neither fish nor fowl”
    Amateur theater “Avilys” / Lithuania, Krekenava
  • 14.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21
    Rihard Svjatsky “Adolescents”
    Jelgava New theater / Latvia
  • 15.00 The old SEB bank, Burtnieku iela 8
    Spectators, actors, condaktor “Triad”
    The group Stuents Playback Theater / Ukraine, Kyiv

  • 16.30 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 2nd floor
    Taras Shevchenko “Prayer”
    National amateur literary theatre “Z ust rich” / Ukraine, Pereiaslav-Khmelnytskyi
  • 18.00 Igate church (16 km from Limbaži)
    Aspazija “Boass and Rute”
    Liepaja metallurgist national theater / Latvia
  • 18.00 Limbaži castle ruins, Burtnieku iela 7
    Mara Ritupe “My mother rebuke my”
    Broceni theater / Latvia
  • 19.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 1st floor
    Zane Pamshe “Burkuojantys balandėliai” (in Lithuanian)
    Theatre „Žiburys“ / Lithuania, Jonishkys
  • 20.00 „Limbažu filcs”, Mūru iela 21, 2nd floor
    Davit Kladiashvili “Trouble of Darispan”
    Kharagauli Pablic theatre / Georgia, Kharagauli
  • 22.00 Culture house, Rīgas iela 9
    Closing of the Festival
  • Rakstu sadaļas

  • Saites | Links