Ausekļa Limbažu teātris — Nejauša dekoratīva bilde

Festivāls “Spēlesprieks 2003”

ka_lvka_ltka_dkka_fika_ru

Spelesprieks 2003 / Blank Festival programma

SP_2003_02_red1a

  12. septembris

 • 17.00 Teātra mājā
  Preiļu teātra studija „Ķimene“ — Jānis Joņevs „Klusa nakts
 • 20.00 Kultūras namā
  Ausekļa Limbažu teātris — Kajs Nisens „Kalienskas sievietes
 • 23.00 Festivāla atklāšana Vienības parkā

  13. septembris

  SP_2003_01_red1a

 • 12.00 Teātra mājā
  Kelmes Mazais teātris /Lietuva/ — Regimantas Kaškauskas „Mirusī dejotāja
 • 14.00 Kultūras namā
  Ūsikaupunki teātris /Somija/ — Inga Ābele “Dzelzszāle
 • 16.00 Teātra mājā
  Permas Jauniešu teātris „Novaja drama“ /Krievija/ — M.Ugarovs „Oblom Off
 • 19.00 Kultūras namā
  Kopenhāgenas teātris „Teaterkatten“ /Dānija/ — Elina Kilkku „Vainīgi ir nēģeri

  14.septembris

 • 11.00 Teātra mājā
  Konference „Oriģinākdramaturģijas ietudējumu tendences amatieru teātros“

Par festivālu rakstīja arī laikraksts “Auseklis”. Fotoattēli ieskenēti no 2003. gada 20. septembra numura.


Festivāla Spēlesprieks 2003 / Blank Festival apraksts

Par festivālu rakstīja laikraksts "Auseklis"

Par festivālu rakstīja arī laikraksts “Auseklis”

Ausekļa Limbažu teātris patlaban strādā saspringtā režīmā, jo tikai divi mēneši atlikuši līdz starptautiskajam amatieru teātru festivālam „Spēlesprieks“. Šogad tas notiks laikā no 12.— 14. septembrim Limbažos un būs noslēguma posms projektam „Oriģināl­dramaturģijas apmaiņa Somija—Latvija—Dānija“

Veidot šo projektu rosināja 1999. gada rudenī Dānijas pilsētā Šlāgelzē notikusī Baltijas un Ziemeļvalstu režisoru radošā konference, kuras galvenais uzdevums bija rosināt un dažādot radošo sadarbību starp teātriem dažādās valstīs un iepazīt režisoru darba formas. Limbažu teātra režisore Inta Kalniņa Šlāgelzes konferencē rosināja teātrus popularizēt savu valstu mūsdienu dramaturģiju. Ierosinājums guva atbalstu un 2001. gadā tika noslēgts triju gadu sadarbības līgums starp trim teātriem — Ausekļa Limbažu teātri Latvijā, Teāterkaten teātri Dānijā un Ūdenpunki teātri Somijā par oriģināldramaturģijas apmaiņu un iestudējumiem — trīs lugas—trīs teātros—trīs valodās—trīs valstīs—trīs festivālos—trīs gados.

2001. gada rudenī Kopenhāgenā notika pirmais festivāls, kad katrs teātris parādīja savas valsts dramaturģijas iestudējumus — piedāvājumus projektam. Ausekļa Limbažu teātris projektam piedāvāja talantīgās latviešu dramaturģes Ingas Ābeles lugu „Dzelzszāle“. Jaunā somu dramaturģe Elina Kilku un Udenkaupunki amatieru teātris parādīja izrādi par neonacisma draudiem „Somāļu asiņu trauks“, bet Teaterkaten no Kopenhāgenas un dāņu dramaturgs Kajs Nisens ar lieliskās lugas „Kalienskas sievietes“ materiālu katram projekta dalībniekam deva lielu līdzpārdzīvojumu par sieviešu likteni karā.

2002. gada septembrī notika otrais festivāls Somijā, kad latviešu teātris parādīja somu lugu, somi — dāņu lugu, bet dāņi — latviešu lugas iestudējumu.

Jau pēc diviem projekta realizācijas etapiem jūtams, ka izvirzītie mērķi un uzdevumi īstenojas. Nenoliedzami radusies iespēja iepazīt mūsdienu dramaturģiju Latvijā, Dānijā un Somijā, tāpat bagātinājies teātra repertuārs. Festivāli Dānijā un Somijā piesaistīja teātra publikas un masu informācijas līdzekļu uzmanību. Veidojās lieliska domu apmaiņa starp projekta dalībniekiem, radās iespēja iepazīt atšķirīgo un vienoto teātru darba metodēs. Noskatoties dāņu un somu teātru izrādes, izkristalizējās atziņas, ka pie mums Latvijā amatieru teātros strādā labi režisori, kas izrādes veido aizrautīgas un emocionāli iedarbīgas. Un tomēr vērtīgi arī mums katram nedzīvot ar provinciālo pašapziņu, ka mans veikums ir tas ideālais. Un vienīgi pareizais. Aktieri un režisori, Limbažos skatīs jau trešo katras lugas iestudējuma variantu un katrā noteikti būs kaut kas vienreizējs.

Šobrīd gatavojoties projekta noslēguma festivālam Limbažos, izjūtam pastiprinātu interesi Latvijā gan no valsts televīzijas, gan radio, gan preses. Tālab ir iecere festivāla laikā organizēt konferenci par mūsdienu dramaturģijas attīstību un iestudējumiem amatieru teātros. Jau panākta vienošanās ar Dānijas, Lietuvas un Latvijas teātra speciālistiem par līdzdalību konferencē.

Bez tam vēlmi iepazīstināt ar savu valstu mūsdienu dramaturgu darbiem izteikuši Lietuvas Silutes teātris un Permas teātra studija no Krievijas. Lai viesi iepazītu latviešu jaunos dramaturgus, festivālā piedalīsies arī vairāki mūsu valsts amatieru teātri ar interesantiem iestudējumiem.

Ausekļa Limbažu teātris ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu jau iestudēja un limbažniekiem maijā parādīja dāņu dramaturga Kaja Nisena lugas „Kalienskas sievietes“ iestudējumu. Lugas tēma skarba, tomēr iestudējumam skatītāji un teātra speciālisti deva ļoti augstu novērtējumu. Ingusa Ulmaņa un Aigara Voitišķa dziesmas tekstuālo nežēlību pārvērta dvēseles sāpē.

2003. gada septembrī — projekta noslēguma festivālā Latvijā, Ausekļa Limbažu teātris rādīs „Kalienskas sievietes“ un jau tagad no dāņu dramaturga Kaja Nisena ir saņemts solījums, ka viņš ieradīsies Limbažos, lai noskatītos izrādi. Teaterkatten no Kopenhāgenas skatītājiem parādīs savu skatījumu uz neonacisma atdzimšanu Somijā lugā „Somāļu asiņu trauks“ un tiem, kas redzēja limbažnieku versiju, noteikti būs interesanti noskatīties šo iestudējumu. Ūdenkaupunki teātris no Somijas iejutīsies latviešu dramaturģes Ingas Ābeles lugas „Dzelzszāle“ varoņu raksturos un pārdzīvojumos. Starptautiskā projekta „Oriģināldramaturģijas apmaiņa Somija—Latvija—Dānija“ moto ir „balta lapa“. Katrs teātris uz šīs lapas divus gadus veicis savus zīmējumus un septembrī Limbažos jau būs gatava glezna un, to varēs aplūkot katrs.

Festivāla organizēšanai un norisei finansiālu atbalstu sniedz Limbažu rajona padome, Limbažu pilsētas dome, Latvijas Kultūrkapitāla fonds un Ziemeļvalstu Ministru kabineta Informācijas centrs. Savukārt Ausekļa Limbažu teātrim jāgatavojas ciemiņu uzņemšanai. Šogad labiekārtota Teātra mājas apkārtne, izveidoti zālāji un stādījumu dobes, vēl tikai jānokrāso mājas fasāde. Kultūras namā jau top jauns skatuves priekškars un ietērps. Vēl ne mazums pūļu prasīs apgaismojuma sakārtošana. Laiks rit ātri un darba daudz, bet limbažniekiem un pilsētas viesiem jāielāgo, ka no 12. līdz 14. septembrim vajadzētu savu brīvo laiku veltīt festivālam „Spēlesprieks“.

Precīzāka informācija par festivāla repertuāru būs pieejama nedaudz vēlāk. Tagad jau ir zināms, ka piedalīsies teātri no Lietuvas, Somijas, Krievijas, Dānijas un Latvijas.

 • Rakstu sadaļas

 • Saites | Links