Ausekļa Limbažu teātris — Nejauša dekoratīva bilde

“Spēlesprieks 2013” vieskolektīvi un dalībnieki

Kuldīgas teātra studija “Purple Line”

Hanna Harnarda/Ketlīna Anna Tompsone

Ceļojums uz Turieni (Journey to There)

Kuldīgas kustību teātris Purple Line darbojas kopš 2005.g. Tas ir projektu teātris, un tā dalībnieki ir no dažādām Latvijas pilsētām. Režisore Katlīna Anna Tompsone ir no ASV un ieguvusi zinātniskos grādus teātra mākslā Mičiganas un Sandjego universitātē, kā arī goda locekles titulu Yanan mākslas institūtā Ķīnā, beigusi mīma studijas Parīzē un Dell’Art skolu Kalifornijā. Ar izrādi Ceļojums uz Turieni režisore un aktieri vēlas iepazīstināt skatītājus ar Latvijā maz iepazītu žanru – muzikālo teātri.Ceļojums uz Turieni ir dramatiska alegorija, kas stāsta par ceļojumu, kas jāveic mazajai Mis Lielā Bailule no Pazemības ielejas. Tur viņa dzīvo kopā ar savu Baiļu ģimeni – Lepnumu, Dusmām, Sevis Žēlošanu vai Īgnumu un Gļēvuma Bailēm. Viņa vēlas aizbēgt no šīm ciešanām un tādēļ seko mītiskam ganam, kurš viņu aizvedīs uz Mīlestības Karalisti, kur var iepazīt patiesu mīlestību. Ceļā Bailule sastop dažādus šķēršļus un briesmas, bet divi neparasti un neredzami ceļabiedri palīdz meitenei turpināt savu ceļojumu. Ar dziesmām un dejām piepildītais mazās Mis Lielās Bailules ceļojums skatītājiem vēl ilgi paliks atmiņā.

Neverēnas kultūras centra teātris Žibintas (Lietuva)

    Šis teātris uz mūsu festivālu ir atvedis divas izrādes.

E. Untulis

“Laimes kalējs”

Teātra grupa Žibintas (Lukturis) dibināta 2012. gadā, un lugas “Laimes kalējs” pirmizrāde notika 2012.g. 25. martā un kopš tā laika luga izrādīta jau 26 reizes dažādos Lietuvas novados.
Iestudēt šo darbu režisori Alvidu Kniurieni (Alvyda Kniuriene) mudinājusi šai komēdijā ietverto mūsdienu aktualitāšu izpausme komiskās situācijās. Autors E. Untulis Laimes kalējā atspoguļo mūsdienu lietuviešu vidusslāņa dzīvesveidu. … Vecmeita bibliotekāre Genute, kura vēl saglabājusi nevainību, nolemj apprecēties ne mīlestības dēļ, bet principa pēc – izredzētais vecpuisis Stasis gaida vecmāmiņas mantojumu. Draudzības sākumā abi saskaras ar nepatīkamām situācijām, par kurām abiem ir kauns. Pie meitas atnāk māte alkoholiķe. Viņa stādās priekšā topošajam znotam un uzreiz lūdz naudu. Vēlāk topošās vedeklas mājās ierodas Staša sadusmotā māte, kura negrib, ka dēls prec Genuti. Stasis viņu izraida. Savukārt viņas draudzene pastniece Vale, kamēr Genute ar jaundzimušo bērnu atrodas slimnīcā, mēģina savaldzināt jauno vīru, bet tas neizdodas, jo atskrien Staša māsa Ieva un paziņo, ka omīte mirst. Taču omīte Tekla tikai grasās tēlot savu nāvi, lai redzētu, kā uz to reaģēs mazdēls, un saprast, vai vērts viņam atstāt mantojumu.

Jonas Radzēvičs

“Skudriņa vientuļniece”

Dramaturgs Radzevičs lugu bērniem Skudra vientuļniece sarakstījis literārā lietuviešu valodā, bet Žibintas to spēlē sava novada izloksnē.
Skudra vientuļniece ir pamācoša pasaka bērniem un pieaugušajiem par to, kā nevajadzētu uzvesties. Viena no skudriņām sadomājusi, ka ir citādāka nekā visas māsas, jo ir jautra un maiga, tādēļ nevar strādāt un dzīvot mājās, kur guļ pa divām vienā gultiņā. Viņa nolemj aiziet no skudru pūžņa un dzīvot viena pati, būt neatkarīga. Viņa nestrādās un būs karaliene! Ejot pa mežu viņa domā, kurš viņai to visu uzdāvinās. Viņas sapņi nepiepildās – ne ceļā sastaptās vaboles, ne bizbizmārīte, ne lietus pile nepalīdz, līdz jāņtārpiņš viņai iesaka atgriezties mājās un draudzīgi strādāt kopā ar māsām. Rītausmā viņa atkal ir savā skudru pūznī, kur māsas to sabar un liek pārdomāt savu rīcību.

Krimuldas novada Raganas amatierteātris

Rūdolfs Blaumanis

Īsa pamācība mīlēšanā

Raganas amatierteātris ir viens no jaunākajiem kolektīviem savā pagastā, darbību sācis 2010.g., bet bez tā līdzdarbošanās nav iedomājams neviens pasākums.
Pēc Rūdolfa Blaumaņa darba motīviem iestudēt humoristisku stāstījumu režisori Zani Zīli mudinājusi vēlme radīt jautru vasaras brīvdabas izrādi. Stāsts par brašo saimniekdēlu Jāni, kuram pienācis laiks ņemt sievu, bet grūti izvēlēties, jo daudzas meitas met acis uz stalto puisi un grib tikt saimnieces godā, šķiet, visiem labi zināms. Dažas pašas gatavas klēpī krist. Bet kā pārbaudīt viņu tikumu…

Studija “Haritas” (Rīga)

Interaktīvs ceļojums laikā, telpā un sajūtās “MONOLOGI”

Teātra studija Haritas darbojas kopš 2005.g. un ir laba mājvieta mākslinieciski un filozofiski noskaņotām personām. Šo gadu laikā kolektīvam izveidojies neliels, bet smalks fanu loks. Režisore Dace Liepniece un aktieri vadās pēc principa – visiem spēlēt tikai lielas lomas, jo, kā zināms, nav lielu un mazu lomu…, tāpat ilgi un kaprīzi izvēlēties iestudējamos darbus, lai, gadu strādājot, nekļūtu garlaicīgi. Haritas piedalās dažādos festivālos, Muzeju naktīs, labdarības projektos utt
Izrāde Monologi veidota kā aktieru improvizācija par klasiskām tēmām, izmantojot fragmentus no Raiņa, Dostojevska, Anuija un Bruknera darbiem. Tās motivācija: mēs redzam viens otru… Zinām vārdu, sēžam blakus, sarunājamies, svinam svētkus, bet vai pazīstam? Vai zinām tuvu esošā domas, ilgas, bailes, bēdas, atklājumus un priekus? Varbūt tas pelēcīgais un rāmais puisis ir visīstākais Romeo un sīkā meitene, kura vienmēr tik laipna, patiesībā ir nelokāmā Antigone?

Lasīt par šo teātri var arī šeit.

Siguldas Tautas teātris

Ērihs Kestners

Divas Lotiņas

Siguldas Tautas teātra vēsture aizsākusies 1928.g. ar R. Blaumaņa No saldenās pudeles. 1976.g. ar E. Treimaņa iestudēto V. Rozova Bez mīlestības nedzīvojiet kolektīvs republikas dramatisko kolektīvu skatē izcīna 1. vietu un 1977.g. iegūst Tautas teātra goda nosaukumu. 2009.g. septembrī teātra vadību uzņemas Ārija Liepiņa-Stūrniece, un amatierteātru teātru gada izrāžu skatē 1. pakāpi saņēmuši viņas iestudējumi – A. Upīša Ziņģu Ješkas uzvara un E.H. Porteres Polianna. Arī Siguldas Tautas teātra 35. dzimšanas dienai veltītās Divas Lotiņas, ko, tāpat kā Poliannu dramatizējusi pati režisore, veiksmīgi parādīta Gada izrāde 2012 Vidzemes reģiona skatē.
Ar „Divām Lotiņām” mēs turpinām „Poliannā” aizsākto tēmu par bērna un pieaugušo attiecībām. Kurš dažkārt rīkojas gudrāk – pieaugušie vai bērni? Ceram, ka iestudējums rosinās sabiedrību domāt, kā rīkoties, lai no Latvijas aizbraukušo vecāku bērni dzimtenē nejustos pamesti,- uzskata režisore. Izrādē netrūkst arī smieklīgu situāciju un humora, tomēr pirmsskolas vecuma bērniem to vēlams skatīties kopā ar vecākiem.

Lasīt par šo teātri var arī šeit šeit.

Ranna–Viru Rahvateater (Igaunija)

Ivans Viripajevs

“Panteleja Karmanova sentences”

Ranna-Viru Rahvateater pastāv jau 50 gadu, bet šogad mainījis savu nosaukumu uz Kunda Huviteater. Teātris savā darbības laikā iestudējis ļoti daudzu autoru darbus, to ir skaitā Čehova, Jonesko, Brehta, Turgeņeva, Vitcjeviča, Raudsepa u.c. dramaturģiju. Režisors – Tīts Alte (Tiit Alte).
– Luga „Pantalejeva Karmanova sentences” mani piesaistīja ar savu patiesumu, dedzību, tikko manāmu, tomēr pārliecinoši sajūtamu humora pieskārienu, – savu izvēli motivē režisors.
… Skatuve un cilvēks, kurš gaida nāvi, kam jāiestājas pēc 11 gadiem. Cilvēkam, kurš notiesāts uz nāvi, tas ir garš laika periods. Par ko šis cilvēks domā? Kas viņam nāk prātā savā pēdējā dzīves telpā? Pārfrazējot labi pazīstamo teicienu – neprasi, kura būs tava pēdējā telpa, tu jau tajā atrodies vai – dzīvo šodien tā, it kā tā būtu tava pēdējā diena.

Liepājas Jauniešu teātra studija

Hermanis Paukšs

Vai tev tas neliekas dīvaini, Rodžer?

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Jauniešu teātra studija darbojas kopš 1998.g. un šai laikā piedalījusies dažādos teātru festivālos Latvijā un arī ārzemēs, arī Spēlespriekā liepājnieki piedalās jau otro reizi, un režisors Juris Ločmelis uzskata, ka šis projekts ir lielisks. Kolektīva dalībnieki ir 17 un 18 gadīgi jaunieši, un viņu darbības moto – eksperiments – tā ir veiksme!
Luga Vai tev tas neliekas dīvaini, Rodžer? Ir krimināldrāma ar aizdomīgu noskaņu, un režisors šo dramaturga H. Paukša darbu interpretē spoguļattēlā – kā spilgtu teātra mākslas formas piemēru.

Lasīt par šo teātri var arī šeit.

Saikavas amatierteātris

Vigita Pumpure

“Kaimiņu būšana

Madonas novada Praulienas pagasta Saikavas amatierteātrs savu darbību sācis 1994.g. režisores Lidijas Ludboržas vadībā, bet jau trešo gadu to vada režisore Aija Špure. Kolektīvs piedalās visos pagasta un novada pasākumos, apbraukā arī citus novadus. Ik gadu tiek iestudēta jauna izrāde. Pērn tā bija Kaimiņu būšana, ar kuru saikavieši piedalījās skatē Gada izrāde 2012, ieguva 3. pakāpes diplomu un balvu par scenogrāfiju.
V. Pumpures luga Kaimiņu būšana attaino lauku ģimeņu sadzīves (ne tikai) un saskarsmes problēmas. – Būt vienam ir grūti, un tu jau nedzīvo tikai tāpēc, lai būtu. Kādā apjausmas brīdī tu saproti, ka pietrūkst prieka, laimes, pietrūkst mīlestības,- lūk, ko ar šo iestudējumu vēlas atgādināt aktieri un režisore.

Ogres Tautas teātris

Alehandro Kasona

“Trešais vārds”

Ogres Tautas teātrim ir 45 gadi, bet tā aktieru vidējais vecums – tikai 35 gadi! Tas ir laiks, kad jaunības neprāts aiz muguras, iegūta dzīves pieredze. Arī režisors Jānis Kaijaks neizvēlas vieglus ceļus, iestudējot pasaules dramaturģijas klasiku un liekot saviem aktieriem meklēt atbildes uz dzīves lielajiem jautājumiem. To, ka šie iestudējumi aizķēruši stīgas skatītāju sirdīs, pierāda ogrēniešu veiksmīgā dalība Latvijas un starptautiskos festivālos, regulāri saņemtās skatītāju simpātiju balvas, arī iekļūšana amatierteātru skates Gada izrāde finālos.
Trešais vārds ir izrāde – dzejolis, nedaudz mistiska un poētiska, kurā nav tikai realitāte, bet vēl kaut kas netverams, ko var tikai izjust. Tas ir stāsts par jaunu sievieti, kura tikko beigusi universitāti un, meklējot darbu, ierodas tālā nostūrī kalnu pakājē, lai kļūtu par mājskolotāju zēnam, kuram nav vecāku, vienīgi divas krustmātes. Bet izrādās, ka zēnam ir 24 gadi un viņš ir īsts mežonis… Seko spraigi notikumi, nodevības, instrigas un visbeidzot – mīlestība.

Lasīt par šo teātri var arī šeit

Volhovas teātris “Sveča” (Krievija)

Mīlas acis

Teātra ansamblis, kurā darbojas 40 aktieri, veido iestudējumus kopš 1991.gada. Teātra devīze- -ko apgūstam, to saņemam.
Izrāde Mīlas acis veidota Dell art / masku teātris/ formā, un sižets ir improvizācijas etīžu kolāža.

Jelgavas Jaunais teātris

R. Svjatskis, S. Teilāne

“Paralēlā pietura”

Jelgavas Jaunais teātris pastāv kopš 1992.g. un attaisno savu nosaukumu, iestudējumos meklējot jaunas teātra mākslas formas un saturu. Tā principi: profesionāla attieksme pret darbu, radošums, komandas darbs un mīlestība pret skatītāju. Savas darbības laikā kolektīvs vairākkārt piedalījies Latvijas amatierteātru gada izrāžu parādē, tāpat starptautiskos festivālos Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Anglijā u.c. Kopš 2010.g. trupai ir jauns mākslinieciskais vadītājs – režisors Rihards Svjatskis. Masku komēdijai Paralēlā pasaule. ir unikāls spēles stils – 2 aktieru spēle ar 7 tēlu maskām, un tā ir 5 īsu etīžu kolāža, kur katrā skečā tiek atklāts kāds tēls un viņa unikālais sapnis. Iestudējums uzdod jautājumu: – Kas ir cilvēks un viņa sapnis? Vai tā ir tikai iedoma un apsēstība, Vai arī misija un sūtība?

Lasīt par šo teātri var arī šeit.

Vidrižu amatierteātris
Stūrīšu amatierteātris *
Viļķenes amatierteātris
Teātris “Kriksis”
Ausekļa Limbažu teātris

Šo teātru dalībnieki, piedaloties arī aktieriem no Volhovas teātra “Sveča”, Limbažu pilsdrupās veidoja uzvedumu pēc Rūdolfa Blaumaņa lugas “Zagļi”. Šis iestudējums tika veidots projekta “Sadarbība mūzikas un teātra mākslas jomā” ietvaros. Režisore Inta Kalniņa.

Par Stūrīšu amatierteātri var lasīt šeit

  • Rakstu sadaļas

  • Saites | Links